Czas czytania:2 minuta, 12 sekundy

Pszczelarstwo to nie jest umiejętność, którą można opanować z dnia na dzień. To proces ciągły, w którym można stale zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia.

Jednakże, w trakcie dążenia do osiągnięcia sukcesu jako pszczelarz, istnieje kilka kosztownych błędów, których należy unikać za wszelką cenę, aby zapewnić sobie podróż po ścieżce sukcesu.

Zakładając, że ruchliwy ul oznacza zdrową kolonię

To, że ul jest zajęty, nie gwarantuje automatycznie, że znajdująca się w nim kolonia jest zdrowa. Uważaj na mniej aktywną kolonię, która nagle staje się niezwykle aktywna. W większości przypadków nie jest to dobre zjawisko. Osy lub pszczoły rabujące są często winowajcami takich nagłych aktywności. 

Warto wiedzieć, że nowe kolonie, w szczególności te, które zostały założone z pakietów, nigdy nie są w stanie samodzielnie się rozwijać, ponieważ brakuje im zapasów żywności.

Upewnij się, że sprawdzasz swoją kolonię, gdy zauważysz nieoczekiwaną i nagłą zmianę w poziomie aktywności. Zainstaluj siatkę antykradzieżową lub wypróbuj inne metody naprawcze, jeśli występuje jakakolwiek forma rabunku. 

Nie otwierać ula, ponieważ jest zbyt zimno

Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej absurdalnych błędów pszczelarskich, jakie można popełnić. Pomyśl o tym w ten sposób. Nie dodajesz pokarmu do ula, ponieważ uważasz, że jest zbyt zimno, aby go otworzyć, nie wiedząc, że znajdująca się w nim kolonia już umiera z głodu. Zamiast stracić kilka pszczół, gdybyś otworzył ul, aby dodać pokarm, tracisz je wszystkie, ponieważ zdecydowałeś się go nie otwierać. 

Otwarcie ula w miesiącach zimowych jest możliwe, o ile przygotujesz się z wyprzedzeniem i zdecydujesz, jakie dokładnie kroki podejmiesz. Wypisz cały niezbędny sprzęt, którego będziesz używać. Przejdź przez każdy krok i wykonaj go, gdy wszystko będzie gotowe. 

YouTube video

Myślenie, że pierwszy rok będzie wolny od roztoczy 

Z jakiegoś powodu niektórym nowym pszczelarzom wydaje się, że roztocza nie są częstym problemem w pierwszym roku. Przykro mi, ale nie jest to prawdą. Roztocza są i zawsze będą problemem. Jest nawet bardzo prawdopodobne, że twój nowy rój, pakiet lub lęg został dostarczony z tymi szkodnikami zainstalowanymi fabrycznie.

Podobne posty z tej samej kategorii:

    Brak postów
Previous post Thermana Laško Spa Resort to idealne miejsce na relaks i odpoczynek